Newsy

Tropem palearktycznych migrantów – wyprawa zespołu SBWP do RPA

By 10 stycznia 2017 No Comments

W listopadzie-grudniu 2017 pracownicy Stacji Badania Wędrówek Ptaków kolejny raz udali się z ekspedycją do Republiki Południowej Afryki, by w scenerii afrykańskiego buszy i sawanny obrączkować ptaki. Priorytetem naukowym wyprawy było badanie terminów przylotu palearktycznych migrantów. Równocześnie zbierane były pomiary gatunków miejscowych do wciąż rozbudowywanej bazy biometrycznej, szkoliliśmy także miejscowych kandydatów na obrączkarzy.

Prace terenowe prowadziliśmy w trzech miejscach. Dr hab. Magdalena Remisiewicz i dr Jarosław Nowakowski odwiedzili znany nam już z poprzednich wypraw rezerwat Telperion oraz nowe miejsce – stację badawczą Hans Hoheisen Wydziału Weterynarii Uniwersytetu w Pretorii, położoną w obrębie słynnego Parku Narodowego Krugera. W Telperionie, poza udanymi łowami miejscowych ptaków, przeszkoliliśmy grupę studentów kierunku „Diploma in Conservation” z University of South Africa. W Hans Hoheisen trafiliśmy na początek przylotu znanych nam migrantów takich jak gąsiorki, piecuszki, muchołówki szare i wilgi. W drugiej części wyprawy dr Nowakowski oraz Krzysztof Stępniewski obrączkowali ptaki w rezerwacie Barberspan, który gości nas podczas każdej ekspedycji. Mimo panującej suszy pobyt był udany, zaobrączkowaliśmy i pomierzyliśmy 335 ptaków z 49 gatunków. Szczególnie liczne były gąsiorki (35 zaobrączkowanych osobników). Największą radość sprawiła nam muchołówka szara, która nosiła obrączkę nałożoną przez nas w ubiegłym roku. Tym razem ptaszek otrzymał również geolokator – liczymy na to, że spotkamy się z nim za rok i wtedy zdradzi nam on trasę swojej wędrówki.

Pobyt w południowej Afryce był jak zawsze udany, pełen wspaniałych obserwacji tamtejszej przyrody i spotkań z przyjaciółmi, którzy wspierają nas w badaniach. Szczególnie pomogli nam: dr Zephne Bernitz, prof. Herman Bernitz, prof. Darrell Abernethy, Jerome Ainsley, Jacqui i Dick Badenhorst, Mariè Ueckermann, Paula i Martin Steyn oraz niezawodni pracownicy rezerwatu Barberspan. Ekspedycja została zorganizowana we współpracy z Animal Demography Unit z Uniwersytetu w Kapsztadzie (RPA) w ramach projektu „Building an Early Warning System for Biodiversity in the Face of Climate Change” (BEW) finansowanego przez przez  NCBiR (Polska) i NRF (RPA) w ramach programu „współpraca polsko-południowoafrykańska”.

Turniurzyk srokaty Dryoscopus cubla, Telperion, fot. Magdalena Remisiewicz

Telperion – Jerome szkoli studentów UNISA, fot. Magdalena Remisiewicz

Pierwszy piecuszek tej ekspedycji w Telperionie, fot. Jarosław Nowakowski

Telperion – wspólne obrączkowanie (od lewej Zephne, Herman i Jarek) fot. Magdalena Remisiewicz

خرید vpn سرور مجازی ترکیه سرور مجازی آلمان

Leave a Reply